Buraları Görmeden Cunda’dan Gitmeyin

Temmuz 27, 2017 0 YORUM

Buraları Görmeden Cunda’dan Gitmeyin

Cunda sahili adanın gezilecek ilk yerleri arasında bulunuyor. Mevlana Caddesi olarak da bilinen bu sahil araç trafiğine kapalı çok uzun bir sahildir. Asıl kalabalığı Hamidiye Cami’den itibaren başlıyor. Burada ilk gezilecek yer Despot Evi ve Bay Nihat’ta nefis yemekleriyle mükemmel bir restoran karşılamakta bizleri. Aşıklar Tepesi diğer gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Buraya çıkarak Cunda Ayvalık ve çevre adalarda bulunan yerleri seyredebilirsiniz. Tepenin bulunduğu yerde Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ve Panaya Kilisesi bulunmaktadır. Dikkatinizi çekmek isterim bu bölge dar sokaklardan ibaret. Cunda adasında gezilecek yerlerden ilgi çekici diğer bir mekân ise Tımarhane Adası. Cunda ve Ayvalık’ta yaşayan Rumlar içkiyi fazla içtiklerinde bu adaya kendilerine gelmesi için bırakılırmış. Bir inanışa göre bu ada sert rüzgârları sayesinde fazla sarhoş insanların akıllarını başlarına getirtirmiş. Bu adadan tabii ki hediye almadan olmaz Cunda Sahil Çarşısında orijinal ve çeşit çeşit hediyelik eşya bulunmaktadır. Bol miktarda el yapımı eşyalar bulunmakta. Sevdiklerinize buradan bir şeyler almanız mümkün.

Çok fazla gezdik dinlenmeye ihtiyacımız var bizi burada Taş Kahve karşılamakta. Bu mekân hem turistik hem de tarihi bir özelliğe sahiptir. Bu tarihi kahvenin geçmişinde Giritli Hüseyin Bey bulunmaktadır. Cunda Adasının kuzeyinde yer alan Patriça’da bulunan Ayışığı Manastırı aynı zamanda önemli bir tarihi de var. Diğer bir adı Bekâr Kızlar Manastırı olarak bilinen bu mekânın geçmişi 16. Yüzyıla kadar uzandığı tahmin ediliyor. Geçmiş yılların etkisiyle harabeye dönen manastır Suzan Sabancı tarafından yapılan bir restorasyonla müzeye çevrilmiştir.

Cunda Adasında Gezilecek Diğer Mekânlar

Daha fazla yer keşfetmek istiyorsanız gezmeniz gereken yerlerden Cunda Ada Koyu, Leka Manastırı ve Armutçuk Cami bulunmaktadır.

Cunda Adasında Bulunan Oteller Ve İsimleri

Cunda adası ve çevresinde yaklaşık 75 otel yer almaktadır. Oteller genellikle butik mekânlardan oluşmaktadır. Genellikle 5-15 oda kapasitelerine sahiptirler. Bunlardan bazıları ve bizim tavsiye ettiğimiz yerler Cunda Fora Otel, Fikret bey Konağı, Cunda Otel, Ziya bey konağı, Cunda Basel Hotel ve Mola Cunda Otel Bulunmaktadır.

 

0 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın