Cunda Adası Kiliseleri

Temmuz 11, 2017 0 YORUM

Cunda Adası Kiliseleri

Cunda Adası Kiliseleri, Ege Denizi kıyısında yer alır. Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlıdır. Rahat ulaşım olanakları ve altın gibi kumlara sahip plajı ile tatilinizin keyif içinde geçmesini sağlayacak. Sadece doğal güzelliklere değil, aynı zamanda da tarihi mekanlara da ev sahipliği yapan Cunda Adası tarihi sebebiyle birçok kiliseye de sahiptir. Bu kiliselerin bazıları geçmişte yıkılmış olsa da bazıları hala ayakta durmaktadır.

Taksiyarhis Kilisesi

Rumların yaşadığı geçmiş yıllarda merkez kilise olarak kullanılan Taksiyarhis Kilisesi günümüzde Cunda Adası’nda en çok gezilen ve görülen mekanlardan biridir. 1873 yılında yapılmış olan kilise 1927 yılından itibaren minaresiz bir camii olarak kullanılmaya başlamıştır. Camiiye çevrildiği dönem içerisindeki ikonların çoğu sökülmüş olsa bile bazıları halen durmaktadır. Bu ikonlar arasından en bilineni ve en ilgi çekeni ise Yunus peygamberin uzun süre sonunda balığın ağzından çıkışının resmedildiği ikondur. İkinci Dünya Savaşı yakşaırken kilisenin çanı çıkarılıp Ayvalık’a götürülmüş ve acil bir durum halinde halkı haberdar etmek için kullanılmıştır. Taksiyarhis Kilisesi nerede sorusunun cevabı ise bir odak noktası olmasının işareti olacak şekilde adanın merkezinde bulunmasıdır.

Panayia Kilisesi

Bir zamanlar Panayia Kilisesi Cunda Adası’nın en ihtişamlı kilisesiymiş. 1863 yılında yapılan ve 90 yıla yakın bir süre boyunca ayakta bütün ihtişamıyla kalan Panayia Kilisesi 1954 yılında bir okul yapımı için taşa ihtiyaç duyulunca yıkılmıştır. Günümüzde geriye resimde görüldüğü kadar kısmı kalan Panayia Kilisesi yıkılmış olmasına rağmen ziyaretçilerin ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

İç süslemeleri tamamen yok olmuş denilebilecek Agia Triyada Kilisesi Cunda Adası’nda yapılan ilk kilise olma özelliğine sahiptir. Zamanında birçok kişi tarafından ibadet için kullanılan kilise zamanla yalnızlaşmaya ve ilgisizlik sonucu kendiliğinden yıkılmaya başlamıştır. Günümüzde sadece üç duvarı ayakta kalmıştır. Kilisenin yapımından sonra yapılan çan kulesi günümüzde ayakta kalamayan yapılardan bir tanesidir.

Agios Yannis Kilisesi

1900’lü yılların başında yapılmış olan kilise Aşıklar Tepesi’nde yer almaktadır. 1944 yılında gerçekleşen bir deprem sonucu çatısı dökülen ve bir yıkıntıya dönüşen kilise, iş adamı Rahmi Koç sayesinde restorasyona tabii tutuldu, aslına uygun bir şekilde onarıldı ve yeniden bir çan kulesi dikildi. Restorasyon sonrası 2007 yılından itibaren bir kafe ve kitaplık olarak hizmet vermektedir.

Diğer Kiliseler

Cunda Adası’nda Agios Pandeleimonos Kilisesi, Agios Nikolaos Kilisesi ve Agios Dimitrios Kilisesi olmak üzere üç adet kilise daha bulunmaktaydı fakat bazı kişiler veya doğal olaylar sebebiyle bu kiliseler yıkılmıştır. Bu üç kiliseden geriye sadece Agios Dimitrios Kilisesi’nin giriş kapısı ve birkaç siyah-beyaz fotoğraf kalmıştır.

0 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın