Cunda Adası’nın Tarihi Mekanları

Temmuz 10, 2017 0 YORUM

Cunda Adasının Tarihi Mekanları

Cunda Adası’nın tarihi mekanları nelerdir? Cunda adası Ege bölgesinin görülmeye değer nadide yerlerinden biridir. Yolunuzun düşmesini beklemeden yolunuzun mutlaka Cunda Adası’ndan geçmesini öneririz. Cunda Adası’na yapmış olduğunuz geziyi mutlaka uzatacağınızdan eminiz. Eşsiz manzarası, büyülü caddeleri ve Cunda Adası tarihi mimarisi size keyifli bir gezi sunacaktır. Rum mimarisi Cunda adasında oldukça hâkimdir. Arnavut kaldırımı sokaklarında, evlerinde ve kiliselerinde tarihin etkileyici büyüsüne sizde kolaylıkla kapılacaksınız.

Ay Dimitri Ta Selina ( Ayışığı Manastırı )

Cunda adasında dik bir tepenin denize sıfır yerinde muhteşem manzarası ile ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatan manastırın inşa tarihi tam olarak bilinmemektedir. Sarımsak taşı ile yapılan bu manastır geçmişten günümüze bazı dönemlerde restore edilmiştir fakat bilinçsiz kişilerin define arayışı manastırı harap edilmiştir. Günümüzde hala ihtişamını koruyan manastır muhteşem manzarası ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Agios Yorgis ( Güvercin Adası Manastırı )

Güvercin adası manastırı adından anlaşıldığı gibi yabani güvercinlerin yuva yaptığı doğanın bize sunduğu güzel bir adadır. Ortaçağda yapılan manastır geçmişten günümüze ayakta kalmayı başarmıştır. Korsanların günah çıkarmak için geldikleri bilinen manastır ege denizin muhteşem manzarasını ziyaretçilerine sunmaktadır.

Taş Kahve İle Tarihi Bir Mola

Cunda adasında neler yapılır, nereler gezilir sorusunun yanında nerede mola verilir diye düşünüyorsanız Taş Kahve gezinize mola vermek için mutlaka uğramanız gereken bir yer. Sarımsak taşı duvarları, vitrayları ve en az 150 yıllık tarihi mimarisi ile ziyaretçilerine görsel şölenin yanında harika bir Türk kahvesi lezzeti de sunmaktadır. Geçmişten günümüze meyhane, gazino, kahvehane olarak kullanılan Taş Kahve günümüzde Cunda adası ziyaretçilerini için harika bir mola yeri olmaktadır.

Taksiyarhis Kilisesi

Cunda adasının merkezinde yer alan kilise adaya gelenlerin uğramadan gitmedikleri tarihi bir mekân. Rumların yaşadığı dönemde merkez kilise olan Taksiyaris kilisesi Cunda tarihi mekânlar arasında diğer kiliselere oranla en sağlam olan kilisedir. Muhteşem ege denizinin sonsuz mavisi eşliğinde kiliseyi gezmek isteyenler için kilise ziyaretçilerini beklemektedir.

Yel Değirmeni Ve Esşiz Manzarası

Cunda adasının manzarasına tepeden bakmak isterseniz tarihi bir yel değirmeni size eşlik edebilir. Âşıklar Tepesinde yer alan bu tarihi yel değirmeni aslında bir kilisenin şapelidir. 1835 yılında inşa edilen bu tarihi yapıt Don Kişot romanından bir kesit gibi günümüze kadar gelmiştir.

Cunda Sokaklarının Tarihi Tozu 

Tarih meraklılarının Cunda adasında sıkılmadan gezecekleri sokaklarda tarihin tozları günümüze kadar gelmiştir. Arnavut kaldırımlarının süslediği Cunda evleri başlı başına tarihe ayna tutmaktadır.

0 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın