Taş Kahve Geçmişin Görkemli Binası

Temmuz 7, 2017 0 YORUM

Taş Kahve Geçmişin Görkemli Binası

Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başaran en az 150 yıllık olan Taş Kahve tarihi mimarisi ile ziyaretçilerini büyülemeye devam etmektedir. Sarımsak taşı duvarları, yüksek tavanı, sarkık avizeleri ve vitrayları ile görülmeye değer Taş kahve bugüne kadar meyhane, gazino, kahvehane olarak kullanılmıştır. Yaz aylarında da kış aylarında da gelen misafirlerine lezzetli ikramların sunulduğu bu bina tarih meraklılarını beklemektedir.

El Yapımı Nefis Lezzetler

Yazın Taş Kahve’nin serin binası içinde buz gibi el yapımı limonata veya meşhur dibek kahvesini deniz manzarası eşliğinde içerken binanın tarihi kokusunu hissedeceksiniz. Birçok Türk sinemasına ev sahipliği yapmış olan bu bina sahil kenarında takta sandalyeleri, işlemeli duvarları, bina ile yaşlanmış tonton amcaları ile ziyaretçilerine keyifli dakikalar sunmak için beklemektedir.

3. Kuşağın Taşıdığı Taş Kahve

Taş Kahve günümüzde binanın üçüncü kuşak sahibi olan Ali Barış’a aittir. Deden toruna kadar gelen bu bina tarihi Osmanlı İmparatorluğuna kadar uzanır. Giritli Hüseyin Bey Rumlar ve Müslümanların dostça yaşadığı yıllarda babası Nuri Bey ile birlikte Taş Kahveyi çalıştırmaktadır. Girit’ten göç eden aile daha sonra tekrardan 1927 yılında satın aldıkları bu bina ile Cunda adasının tarihi mekânını işletmeye devam etmektedir. Taş Kahve Cunda tarihi mekânları arasında en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

Cunda adasında yer alan tarihi mekânlar arasında en sağlam olanı yıkılmadan günümüze kadar ulaşan binasıdır Taş Kahve. Taş Kahve Cunda adres olmadan kolaylıkla bulabileceğiniz bir yerdedir. Sahil boyu ege denizi manzarası ile çıktığınız gezintinize yol üstünde yer alan Taş Kahve’de mola vermeniz için arama yapmanıza gerek yoktur. Bina içinde içeceğiniz çay, el yapımı limonata veya kahve eşliğinde duyacağınız kuş sesleri kırlangıçlara aittir. Kırlangıçların Taş Kahve tarihi binasının içine yaptıkları yuva ile görülmeye değer bir manzara sergilemektedir. Bu tarihi bina sadece ziyaretçilerine değil kırlangıçlara da keyifli dakikalar yaşatmaktadır.

Lezzetin Tarih İle Buluşması

Taş kahve ziyaretçilerine görsel şölen haricinde lezzetli tatlar sunmaya yaz kış devam etmektedir. Çiğ börek, kahvaltılıklar, atıştırmalıklar, Ayvalık tostu ve Türk kahvesi çeşitleri ile muhteşem bir manzara eşliğinde lezzetlerini ziyaretçilerine sunmaktadır. Cunda Taş Kahve kahvaltı yapmak isteyenler için sadece leziz tatlar sunmakla yetmiyor enfes manzarası ile ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatıyor. Yaz sıcağında ege denizinin sonsuz mavisi manzarasında içeceğiniz buz gibi el yapımı limonatanın tadını unutamayacaksınız. Tahta masa ve sandalyelerde tarihi binanın gölgesi altında tadacağınız tatlar size güzel bir anı bırakacaktır.

0 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın